




Free Shipping
Out Of Stock





Ask a Question About This Product
ASRock AMD Radeon RX 6700 XT Challenger Pro Gaming OC 12GB GDDR6
₹29,370.00 ₹40,000.00
Tags:
RX6700XT CLP 12GO
, ASRock
, AMD
, Radeon
, RX 6700 XT
, Challenger
, Pro
, OC
, 12GB
, GDDR6
, Pci Card
, Gpu
, ASRock Graphics Card
, Graphics Card ASRock
, Gaming
, Game-On-AMD
AMD Radeon RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
RX6700XT CLP 12GO
Clock: GPU / Memory
Boost Clock: Up to 2620 MHz / 16 GbpsGame Clock: Up to 2474 MHz / 16 Gbps
Base Clock: 2375 MHz / 16 Gbps
Key Specification
7nm AMD Radeon™ RX 6700 XT Graphics12GB 192-bit GDDR6
AMD RDNA™ 2 Architecture
DirectX 12 Ultimate
PCI® Express 4.0 Support
2 x 8-pin Power Connectors
3 x DisplayPort™ 1.4 with DSC / 1 x HDMI™ 2.1 VRR
Key Features
Triple Fan DesignStriped Axial Fan
Ultra-fit Heatpipe
Stylish Metal Backplate
0dB Silent Cooling
Super Alloy Graphics Card
Specification | |
Graphics Engine | AMD Radeon™ RX 6700 XT |
Bus Standard | PCI® Express 4.0 x16 |
DirectX | 12 Ultimate |
OpenGL | 4.6 |
Memory | 12GB GDDR6 |
Engine Clock | - Boost Clock: Up to 2620 MHz |
Stream Processors | 2560 |
Memory Clock | 16 Gbps |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution: 7680x4320 |
Interface | 1 x HDMI™ 2.1 VRR |
HDCP | Yes |
Multi-view | 4 |
Recommended PSU | 700W |
Power Connector | 2 x 8-pin |
Accessories | 1 x Quick Installation Guide |
Dimensions | 303 x 131 x 45 mm, 2.3-slot |
Net Weight | 890g |
Warranty | 2 years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | AMD Radeon |
| GPU Series | RX 6700 XT |
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Render Units | Shading Units: 2560 SP, TMUs: 160, ROPs: 64, Compute Units: 40, RT Cores: 40 |
| Clock Speeds | Boost Clock: 2620 MHz, Game Clock: 2474MHz, Base Clock: 2375 MHz, Memory Clock: 16 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 12 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 384 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x1, DisplayPort: 1.4 x3 |
| Slot & Cooling Solution | Dual Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 700 W, Power Connectors: 8-Pin x2 |