





Ask a Question About This Product
ASUS Dual GeForce GTX 1650 V2 OC Edition 4GB GDDR6
DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
The ASUS Dual
GeForce® GTX 1650 V2 OC Edition 4GB GDDR6 rocks high refresh rates in high
definition
- The ASUS Dual
GeForce® GTX 1650 is built with the breakthrough graphics performance of the
award-winning NVIDIA Turing™ architecture to supercharge your favorite games.
- Ultra-fast GDDR6
with over 50% more memory bandwidth for high-speed gaming.
- GeForce Experience
lets you capture and share videos, screenshots, and livestreams with friends,
keep your GeForce drivers up to date, and easily optimize your in-game
settings.
- OC edition: Boost
clock: 1650 MHz (OC mode)/ 1620 MHz (Gaming mode)
- IP5X dust
resistance offers protection from particle ingress for better durability.
- Auto-Extreme
Technology uses automation to enhance reliability.
- 144-hour Validation
Program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility
with the latest games.
- GPU Tweak III
provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system
monitoring.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce GTX 1650 |
Bus Standard | PCI Express 3.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 4GB GDDR6 |
Engine Clock | OC mode: 1650 MHz(Boost Clock) Default mode: 1620 MHz(Boost Clock) |
CUDA Core | 896 |
Memory Speed | 12 Gbps |
Memory Interface | 128-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 3 |
NVlink / Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x Speedsetup Manual |
Software | ASUS GPU Tweak III & GeForce Game Ready
Driver & Studio Driver: please download all software from the support
site. |
Dimensions | 21.2 x 12.1 x 4 cm 8.3 x 4.8 x 1.6 inches |
Recommended PSU | 300W |
Power Connectors | 1 x 6-pin |
Slot | 2 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price,
feature and specifications are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | GTX 1650 |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 896 CUDA, TMUs: 56, ROPs: 32, SM Count: 14 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1650 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1620 MHz, Memory Clock: 12 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 4 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 128 bit, 192 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x1, DisplayPort: 1.4a x1 |
| Slot & Cooling Solution | 2 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 300 W, Power Connectors: 6-Pin x1 |







