









Ask a Question About This Product
ASUS Dual GeForce RTX 2060 EVO OC Edition
ASUS Dual GeForce RTX™ 2060 EVO OC Edition 12GB GDDR6 features two powerful Axial-tech fans for AAA gaming performance and ray tracing.
- NVIDIA TURING™ GPU architecture and the all-new RTX platform provides up to 6X the performance of previous-generation graphics cards and brings the power of real-time ray tracing and AI to games.
- DirectX 12 enables new visual effects and rendering techniques for more lifelike gaming.
- NVIDIA Shadowplay™ Record and share high-quality gameplay videos, screenshots, and livestreams with your friends.
- OC Edition: Boost Clock 1710 MHz (OC Mode)/ 1680 MHz (Gaming Mode)
- Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure.
- 2.7-slot Design expands cooling surface area to make the most of the two powerful Axial-tech fans.
- 0dB Technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
- A protective backplate prevents PCB flex and trace damage.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system monitoring.
- A 144-hour Validation Program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 |
Bus Standard | PCI Express 3.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 12GB GDDR6 |
Engine Clock | OC mode: 1710 MHz |
CUDA Core | 2176 |
Memory Speed | 14 Gbps |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
Accessories
| 1 x Speedsetup Manual |
Dimensions
| 9.53 x 5.12 x 2.09 inch |
Recommended PSU | 500W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2.7 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice. * Our wattage recommendation is based on a fully overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion, please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page: https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 2060 |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 2176 CUDA, TMUs: 136, ROPs: 48, SM Count: 34, RT Cores: 34, Tensor Cores: 272 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 1710 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 1680 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 12 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 336 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x2, DisplayPort: 1.4a x1 |
| Slot & Cooling Solution | 2.7 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 500W, Power Connectors: 8-Pin x1 |







