









Ask a Question About This Product
DUAL-RTX2060-O6G-EVO
ASUS Dual GeForce RTX™ 2060 OC edition EVO 6GB GDDR6 with the all-new NVIDIA Turing™ GPU architecture.
- NVIDIA TURING™ GPU architecture and
the all-new RTX platform provides up to 6X the performance of
previous-generation graphics cards and brings the power of real-time ray
tracing and AI to games.
- DirectX 12 enables new visual effects
and rendering techniques for more lifelike gaming.
- NVIDIA Shadowplay™ Record and share
high-quality gameplay videos, screenshots, and livestreams with your friends.
- Axial-tech Fan Design brings larger
blades and a unique barrier ring to increase air pressure.
- Auto-Extreme Technology uses
automation to enhance reliability.
- Super Alloy Power II includes premium
alloy chokes, solid polymer capacitors, and an array of high-current power
stages.
- Reinforced by a Protective Backplate that
prevents PCB flex and trace damage.
- GPU Tweak II provides intuitive
performance tweaking and thermal controls.
- 144-Hour Validation Program puts cards
through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest
games.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 |
Bus Standard | PCI Express 3.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 6GB GDDR6 |
Engine Clock | OC Mode - GPU Boost Clock : 1785 MHz ,
GPU Base Clock : 1395 MHz |
CUDA Core | 1920 |
Memory Speed | 14000 MHz |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please
download all software from the support site |
Accessories | Yes x 1 |
Dimensions |
|
Recommended PSU | 500W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and
specifications are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 2060 |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 1920 CUDA, TMUs: 120, ROPs: 48, SM Count: 30, RT Cores: 30, Tensor Cores: 240 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 1785 MHz, Base Clock(OC Mode): 1395 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 1755 MHz, Base Clock(Gaming Mode): 1365 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 6 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 336 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x2, DisplayPort: 1.4 x1 |
| Slot & Cooling Solution | 2.5 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 500 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |




