







Ask a Question About This Product
DUAL GeForce RTX™ 3060 Ti V2 MINI
The compact ASUS DUAL GeForce RTX™ 3060 Ti V2 MINI 8GB GDDR6 with LHR features two powerful Axial-tech fans for small chassis including the Intel® NUC 9 Kits.
- NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors: The building blocks for the world’s fastest, most efficient GPUs, the all-new Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency.
- 2nd Generation RT Cores: Experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray tracing performance.
- 3rd Generation Tensor Cores: Get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. These cores deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
- This GeForce RTX 3060 Ti graphics card with LHR (lite hash rate) delivers 25 MH/s ETH hash rate (est.).
- A stainless steel bracket is harder and more resistant to corrosion.
- A 2-slot Design maximizes compatibility and cooling efficiency for superior performance in small chassis.
- Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure.
- 0dB Technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
Specification | |
Graphics engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 TI |
Bus standard | PCI Express 4.0 |
Opengl | OpenGL®4.6 |
Video memory | GDDR6 8GB |
Engine clock | OC Mode - 1695 MHz (Boost Clock) Gaming Mode - 1665 MHz (Boost Clock) |
Cuda core | 4864 |
Memory Speed | 14 Gbps |
Memory interface | 256-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x Collection card 1 x Speedsetup manual |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
Recommended power supply | 750W |
Dimensions | 7.87 " x 4.84 " x 1.496 " Inch 20 x 12.3 x 3.8 Centimeter |
Power connectors | 1 x 8-pin |
Slot size | 2 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 3060 Ti |
| Architecture | Ampere |
| Render Units | Shading Units: 4864 CUDA, TMUs: 152, ROPs: 80, SM Count: 38, RT Cores: 38, Tensor Cores: 152 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1695 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1665 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 8 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 256 bit, 448 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x1, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | Dual Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |