









Ask a Question About This Product
Dual GeForce RTX™ 3060 Ti V2 OC Edition
ASUS Dual GeForce RTX™ 3060 Ti V2 OC Edition 8GB GDDR6 with LHR features two powerful Axial-tech fans for AAA gaming performance and ray tracing.
- NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors: The building blocks for the world’s fastest, most efficient GPUs, the all-new Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency.
- 2nd Generation RT Cores: Experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray tracing performance.
- 3rd Generation Tensor Cores: Get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. These cores deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
- This GeForce RTX 3060 Ti graphics card with LHR (lite hash rate) delivers 25 MH/s ETH hash rate (est.).
- OC Edition: Boost clock 1740 MHz (OC mode)/ 1710 MHz (Gaming mode).
- Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
- A protective backplate secures components during transportation and installation.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system monitoring.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 TI |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 8GB GDDR6 |
Engine Clock | OC Mode - 1740 MHz (Boost Clock) |
CUDA Core | 4864 |
Memory Speed | 14 Gbps |
Memory Interface | 256-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native HDMI 2.1) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site |
Accessories
| 1 x Collection card |
Dimensions
| 10.56 " x 5.35 " x 2.05 " Inch |
Recommended PSU | 750W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2.7 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | * Our wattage recommendation is based on a fully overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion, please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page: https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 3060 Ti |
| Architecture | Ampere |
| Render Units | Shading Units: 4864 CUDA, TMUs: 152, ROPs: 80, SM Count: 38, RT Cores: 38, Tensor Cores: 152 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1740 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1710 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 8 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 256 bit, 448 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x2, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.7 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |


