









Ask a Question About This Product
TUF-GTX1660S-O6G-GAMING
ASUS TUF Gaming GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC Edition 6GB GDDR6 rocks high refresh rates without breaking a sweat
- OC Edition: Boost Clock 1845 MHz (OC Mode)/ 1815 MHz (Gaming Mode)
- The GeForce GTX 1660 SUPER is up to 20% faster than the original GTX 1660 and up to 1.5X faster than the previous-generation GTX 1060 6GB. Powered by the award-winning NVIDIA Turing™ architecture and ultra-fast GDDR6 memory, it’s a supercharger for today’s most popular games. Time to gear up and get SUPER.
- Ultra-fast GDDR6 with over 50% more memory bandwidth for high-speed gaming.
- GeForce Experience: Capture and share videos, screenshots, and livestreams with friends. Keep your drivers up-to-date and optimize game settings. GeForce Experience lets you do it all, making it the essential companion to your GeForce graphics card.
- Space-grade lubricant brings the durability of dual ball bearings to quieter sleeve bearing designs.
- DirectCU II copper heatpipes make direct contact with the die for better cooling.
- IP5X dust resistance offers protection from particle ingress for better durability.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
- A protective backplate secures components during transportation and installation.
- A Compact design maximizes compatibility.
- TUF compatibility testing ensures TUF Gaming and TUF Alliance products work together flawlessly.
- A 144-hour validation program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games.
Specification | |
Graphics engine | NVIDIA® GeForce® GTX 1660 SUPER™ |
Bus standard | PCI Express 3.0 |
Opengl | OpenGL®4.6 |
Video memory | GDDR6 6GB |
Engine clock | OC Mode - 1845 MHz (Boost Clock) |
Cuda core | 1408 |
Memory clock | 14002 MHz |
Memory interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Accessories | Yes x 1 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 3 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | Yes x 1 |
Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
Recommended power supply | 450W |
Dimensions | 8.1 " x 4.9 " x 1.8 " Inch |
Power connectors | 1 x 8-pin |
Slot size | 2.3 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | GTX 1060 SUPER |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 1408 CUDA, TMUs: 88, ROPs: 48, SM Count: 22 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 1845 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 1815 MHz, Base Clock(Gaming Mode): 1530 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 6 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 336 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x1, DisplayPort: 1.4 x1 |
| Slot & Cooling Solution | 2.3 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 450 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |







