







Ask a Question About This Product
ASUS Phoenix GeForce® GTX 1650 OC edition 4GB GDDR6 is your ticket into PC gaming.
PH-GTX1650-O4GD6
- OC Edition: Boost Clock 1635 MHz (OC Mode)/ 1605 MHz (Gaming
Mode)
- The ASUS Phoenix GeForce® GTX 1650 is built with the
breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing™
architecture to supercharge your favorite games.
- Ultra-fast GDDR6 with over 50% more memory bandwidth for
high-speed gaming.
- GeForce Experience lets you capture and share videos,
screenshots, and livestreams with friends, keep GeForce drivers up to date, and
easily optimize your in-game settings.
- Axial-tech fan design features a smaller fan hub that
facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air
pressure.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as
sleeve bearing designs.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance
reliability.
- A compact design maximizes compatibility.
- A stainless steel bracket is harder and more resistant to
corrosion.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking,
thermal controls, and system monitoring.
Specification | |
Graphics engine | NVIDIA® GeForce GTX 1650 |
Bus standard | PCI Express 3.0 |
Opengl | OpenGL®4.6 |
Video memory | 4GB GDDR6 |
Engine clock | OC Mode - 1635 MHz (Boost Clock) Gaming Mode (Default) - GPU Boost Clock: 1605 MHz, GPU
Base Clock: 1410 MHz |
Cuda core | 896 |
Memory Speed | 12 Gbps |
Memory interface | 128-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 3 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x Speedsetup manual |
Software |
|
Recommended power supply | 300W |
Dimensions | 6.85 " x 4.96 " x 1.53 " Inch 17.4 x 12.6 x 3.9 Centimeter |
Slot size | 2 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | GTX 1650 |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 896 CUDA, TMUs: 56, ROPs: 32, SM Count: 14 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 1635 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 1605 MHz, Base Clock(Gaming Mode): 1410 MHz, Memory Clock: 12 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 4 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 128 bit, 192 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x1, DisplayPort: 1.4 x1 |
| Slot & Cooling Solution | Dual Slot - Single Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 300 W, Power Connectors: None |


