











Ask a Question About This Product
ROG-STRIX-RTX3060TI-O8G-V2-GAMING
ROG Strix GeForce RTX™ 3060 Ti V2 OC Edition 8GB GDDR6 with LHR offers a buffed-up design with chart-topping thermal performance.
- NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors: The building blocks
for the world’s fastest, most efficient GPUs, the all-new Ampere SM brings 2X
the FP32 throughput and improved power efficiency.
- 2nd Generation RT Cores: Experience 2X the throughput of 1st
gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray
tracing performance.
- 3rd Generation Tensor Cores: Get up to 2X the throughput
with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. These cores
deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
- This GeForce RTX 3060 Ti graphics card with LHR (lite hash
rate) delivers 25 MH/s ETH hash rate (est.).
- OC Edition: Boost clock 1890 MHz (OC mode)/ 1860 MHz (Gaming
mode)
- Axial-tech fan design has been newly tuned with a reversed
central fan direction for less turbulence.
- 2.9-slot design expands cooling surface area compared to
last gen for more thermal headroom than ever before.
- Super Alloy Power II includes premium alloy chokes, solid
polymer capacitors, and an array of high-current power stages.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking,
thermal controls, and system monitoring.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 TI |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 8GB GDDR6 |
Engine Clock | OC Mode -
1890 MHz (Boost Clock) Gaming Mode -
1860 MHz (Boost Clock) |
CUDA Core | 4864 |
Memory Speed | 14 Gbps |
Memory Interface | 256-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native HDMI 2.1) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x ROG Velcro Hook & Loop |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver &
Studio Driver: please download all software from the support site. |
Dimensions | 12.53 " x 5.51 " x 2.27 " Inch |
Recommended PSU | 750W |
Power Connectors | 2 x 8-pin |
Slot | 2.9 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 3060 Ti |
| Architecture | Ampere |
| Render Units | Shading Units: 4864 CUDA, TMUs: 152, ROPs: 80, SM Count: 38, RT Cores: 38, Tensor Cores: 152 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1890 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1860 MHz, Memory Clock: 14 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 8 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 256 bit, 448 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x2, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.9 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 8-Pin x2 |

