







Ask a Question About This Product
ROG-STRIX-RTX3060-12G-V2-GAMING
- ROG Strix GeForce RTX™ 3060 V2 12GB GDDR6 buffed-up design
with chart-topping thermal performance.
- NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors: The building blocks
for the world’s fastest, most efficient GPUs, the all-new Ampere SM brings 2X
the FP32 throughput and improved power efficiency.
- 2nd Generation RT Cores: Experience 2X the throughput of 1st
gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray
tracing performance.
- 3rd Generation Tensor Cores: Get up to 2X the throughput
with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. These cores
deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
- Axial-tech fan design has been newly tuned with a reversed
central fan direction for less turbulence.
- 2.7-slot design expands cooling surface area to make the
most of the three powerful Axial-tech fans.
- Super Alloy Power II includes premium alloy chokes, solid
polymer capacitors, and an array of high-current power stages.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking,
thermal controls, and system monitoring.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 12GB GDDR6 |
Engine Clock | OC Mode - 1807 MHz
(Boost Clock) Gaming Mode - 1777
MHz (Boost Clock) |
CUDA Core | 3584 |
Memory Speed | 15 Gbps |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x ROG Velcro Hook & Loop |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio
Driver: please download all software from the support site. |
Dimensions | 11.81 " x 5.26 " x 2.11 " Inch |
Recommended PSU | 650W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2.7 Slot |
AURA Sync | ARGB |
Warranty | 3 Years |
Note* | * Our wattage recommendation is based on a fully
overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion,
please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product
page: https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 3060 |
| Architecture | Ampere |
| Render Units | Shading Units: 3584 CUDA, TMUs: 112, ROPs: 48, SM Count: 28, RT Cores: 28, Tensor Cores: 112 |
| Clock Speeds | OC Mode - 1807 MHz (Boost Clock), Gaming Mode - 1777 MHz (Boost Clock), Memory Clock: 15 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 12 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 360 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x2, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.7 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 650 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |







