









Ask a Question About This Product
ROG-STRIX-RX6600XT-O8G-GAMING
ROG Strix Radeon™ RX 6600 XT OC Edition 8GB GDDR6 is a cooling and power-performance juggernaut.
- Axial-tech Fan Design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- Super Alloy Power II includes premium alloy chokes, solid polymer capacitors, and an array of high-current power stages.
- Dual BIOS switch lets you toggle between Quiet and Performance BIOS profiles sans software.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
- A vented backplate prevents hot air from recirculating through the cooling array.
Specification | |
Graphic Engine | Radeon RX 6600 XT |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 8GB GDDR6 |
Engine Clock | OC mode : up to 2607 MHz (Boost Clock)/up to 2448 MHz
(Game Clock) |
Stream Processors | 2048 |
Memory Speed | 16 Gbps |
Memory Interface | 128-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | Yes |
Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
Accessories
| 1 x ROG Velcro Hook & Loop |
Dimensions
| 243 x 134 x 52 mm |
Recommended PSU | 500W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2.6 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice * Our wattage recommendation is based on a fully
overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion,
please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page:
https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html |
| GPU Chipset | AMD Radeon |
| GPU Series | RX 6600 XT |
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Render Units | Shading Units: 2048 SP, TMUs: 128, ROPs: 64, Compute Units: 32, RT Cores: 32 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 2607 MHz, Game Clock (OC Mode): 2448 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 2607 MHz, Game Clock (Gaming Mode): 2428 MHz, Memory Clock: 16 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 8 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 128 bit, 256 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x8 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x1, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.6 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 500 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |