









Ask a Question About This Product
TUF Gaming GeForce® GTX 1660 Ti EVO OC Edition 6GB GDDR6
ASUS TUF Gaming GeForce® GTX 1660 Ti EVO OC Edition 6GB GDDR6 rocks high refresh rates for an FPS advantage without breaking a sweat.
- The GeForce® GTX 1660 Ti is built with the breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing™ architecture.
- Broadcast your gameplay with the GTX 1660 Ti’s dedicated hardware encoder that is optimized for Open Broadcaster Software (OBS).
- GeForce Experience lets you capture and share videos, screenshots, and livestreams with friends, keep GeForce drivers up to date, and easily optimize your in-game settings.
- OC edition: Boost clock: 1845 MHz (OC mode)/ 1815 MHz (Gaming mode)
- Space-grade lubricant brings the durability of dual ball bearings to quieter sleeve bearing designs.
- DirectCU II copper heatpipes make direct contact with the die for better cooling.
- Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
- 144-hour validation program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games.
- TUF compatibility testing runs cards through a suite of tests to ensure TUF Gaming motherboards, chassis, and other TUF Gaming alliance components work together flawlessly.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking and thermal controls.
Specification | |
Graphics engine | NVIDIA® GeForce GTX 1660 Ti |
Bus standard | PCI Express 3.0 |
Opengl | OpenGL®4.6 |
Video memory | GDDR6 6GB |
Engine clock | OC mode : 1845 MHz (Boost Clock) Gaming mode : 1815 MHz (Boost Clock) |
Cuda core | 1536 |
Memory Speed | 12 Gbps |
Memory interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories | 1 x Speedsetup Manual |
Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
Recommended power supply | 450W |
Dimensions | 206 x 124 x 46 mm |
Power connectors | 1 x 8-pin |
Slot size | 2.3 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price, feature and specifications
are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | GEFORCE GTX 1060 Ti |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 1536 CUDA, TMUs: 96, ROPs: 48, SM Count: 24 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1845 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1815 MHz, Memory Clock: 12 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 6 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 288 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | DVI-D: x1, HDMI: 2.0b x2, DisplayPort: 1.4a x1 |
| Slot & Cooling Solution | 2.3 Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 450 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |