













Ask a Question About This Product
- Stock: Out Of Stock
- Model: TUF RTX3060 O12G-GAMING/NON LHR
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 3060 OC Edition 12GB GDDR6 buffed-up design with chart-topping thermal performance.
TUF Gaming GeForce RTX™ 3060 OC Edition
- NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors: The building blocks for the world’s fastest, most efficient GPUs, the all-new Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency.
- 2nd Generation RT Cores: Experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray tracing performance.
- 3rd Generation Tensor Cores: Get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. These cores deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
- Axial-tech fan design has been newly tuned with a reversed central fan direction for less turbulence.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- An all-aluminum shroud and metal backplate enhance durability.
- GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system monitoring.
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 12GB GDDR6 |
Engine Clock | OC Mode - 1882 MHz (Boost Clock) |
CUDA Core | 3584 |
Memory Speed | 15 Gbps |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native HDMI 2.1) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | No |
Accessories
| 1 x TUF certificate of Reliability |
Software
| ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site |
Dimensions | 11.81 " x 5.63 " x 2.13 " Inch |
Recommended PSU | 750W |
Power Connectors | 1 x 8-pin |
Slot | 2.7 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | * Our wattage recommendation is based on a fully overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion, please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page: https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | NVIDIA GeForce |
| Architecture | Ampere |
| Render Units | Shading Units: 3584 CUDA, TMUs: 112, ROPs: 48, SM Count: 28, RT Cores: 28, Tensor Cores: 112 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 1882 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 1852 MHz, Memory Clock: 15 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 12 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 360 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x2, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.7 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 8-Pin x1 |