Ask a Question About This Product
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4080 16GB GDDR6X OC Edition
ASUS TUF Gaming
GeForce RTXTM 4080 16GB GDDR6X OC Edition optimized inside and out for lower
temps and durability.
- NVIDIA Ada Lovelace
Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency
- 4th Generation
Tensor Cores: Up to 2X AI performance
- 3rd Generation RT
Cores: Up to 2X ray tracing performance
- Axial-tech fans
scaled up to deliver 23% more airflow
- Dual Ball Fan
Bearings last up to twice as long as conventional designs
- Military-grade
Capacitors rated for 20K hours at 105C make the GPU power rail more
durable
- Metal Exoskeleton
adds structural rigidity and vents to increase heat dissipation
- Auto-Extreme
precision automated manufacturing for higher reliability
- GPU Tweak
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce
RTX® 4080 |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 16GB GDDR6X |
Engine Clock | OC mode: 2625 MHz Default mode: 2595
MHz(Boost Clock) |
CUDA Core | 9728 |
Memory Speed | 22.4 Gbps |
Memory Interface | 256-bit |
Resolution | Digital Max
Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native
HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native
DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes
(2.3) |
Maximum Display
Support | 4 |
NVlink/ Crossfire
Support | No |
Accessories | 1 x Collection
Card 1 x Speedsetup
Manual 1 x Adapter
Cable 1 x TUF Graphics
Card Holder 1 x TUF Velcro
Hook & Loop 1 x Thank you
Card |
Software | ASUS GPU Tweak II
& GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all
software from the support site. |
Dimensions | 348.2 x 150 x
72.6 mm |
Recommended PSU | 750W |
Power Connectors | 1 x 16-pin |
Slot | 3.65 Slot |
AURA SYNC | ARGB |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price,
feature and specifications are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 4080 |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Render Units | Shading Units: 9728 CUDA, TMUs: 304, ROPs: 112, SM Count: 76, RT Cores: 76, Tensor Cores: 304 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 2625 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 2595 MHz, Memory Clock: 22.4 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 16 GB GDDR6X |
| Memory Interface & Bandwidth | 256 bit, 736 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1a x2 DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 3.65 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 1 x 16-pin |

