









Ask a Question About This Product
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 24GB GDDR6X optimized inside and out for lower temps and durability.
- NVIDIA Ada Lovelace
Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency
- 4th Generation
Tensor Cores: Up to 2X AI performance
- 3rd Generation RT
Cores: Up to 2X ray tracing performance
- Axial-tech fans
scaled up to deliver 23% more airflow
- Dual Ball Fan
Bearings last up to twice as long as conventional designs
- Military-grade
Capacitors rated for 20K hours at 105C make the GPU power rail more
durable
- Metal Exoskeleton
adds structural rigidity and vents to increase heat dissipation
- Auto-Extreme
precision automated manufacturing for higher reliability
- GPU Tweak III
software provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system
monitoring
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce
RTX® 4090 |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 24GB GDDR6X |
Engine Clock | OC mode: 2550 MHz Gaming mode: 2520 MHz (Boost Clock) |
CUDA Core | 16384 |
Memory Speed | 21 Gbps |
Memory Interface | 384-bit |
Resolution | Digital Max
Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native
HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native
DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes
(2.3) |
Maximum Display
Support | 4 |
NVlink/ Crossfire
Support | No |
Accessories | 1 x Collection
Card 1 x Speedsetup
Manual 1 x Adapter
Cable 1 x TUF Graphics
Card Holder 1 x TUF Velcro
Hook & Loop 1 x Thank you
Card |
Software | ASUS GPU Tweak II
& GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all
software from the support site. |
Dimensions | 348.2 x 150 x
72.6 mm |
Recommended PSU | 850W |
Power Connectors | 1 x 16-pin |
Slot | 3.65 Slot |
AURA SYNC | ARGB |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price,
feature and specifications are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 4090 |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Render Units | Shading Units: 16384 CUDA, TMUs: 512, ROPs: 192, SM Count: 128, RT Cores: 128, Tensor Cores: 512 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 2550 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 2520 MHz, Memory Clock: 21 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 24 GB GDDR6X |
| Memory Interface & Bandwidth | 384 bit, 1018 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1a x1 DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 3.65 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 850 W, Power Connectors: 1 x 16-pin |