











Ask a Question About This Product
TUF GAMING Radeon™ RX 6700 XT OC Edition
ASUS TUF Gaming Radeon™ RX 6700 XT OC Edition 12GB GDDR6 is a supreme stalwart of cooling and durability.
- Axial-tech fan design has been enhanced with more fan blades and a new rotation scheme.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- An all-aluminum shroud, reinforced frame, and metal backplate enhance durability.
- MaxContact heat spreader features a super flat surface for improved thermal transfer.
- A 144-hour validation program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games.
- A vented backplate prevents hot air from recirculating through the cooling array.
Specification | |
Graphic Engine | AMD Radeon RX 6700 XT |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 12GB GDDR6 |
Engine Clock | OC mode : Up to 2622 MHz (Boost Clock)/Up to 2534 MHz
(Game Clock) |
Stream Processors | 2560 |
Memory Speed | 16 Gpbs |
Memory Interface | 192-bit |
Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 1 (Native HDMI 2.1) |
Maximum Display Support | 4 |
NVlink/ Crossfire Support | Yes |
Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
Accessories
| 1 x TUF Certificate of Reliability |
Dimensions
| 322 x 152 x 58 mm |
Recommended PSU | 650W |
Power Connectors | 2 x 8-pin |
Slot | 2.9 Slot |
Warranty | 3 Years |
Note* | * Our wattage recommendation is based on a fully
overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion,
please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page:
https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html Price, feature and specifications
are subject to change without notice |
| GPU Chipset | AMD Radeon |
| GPU Series | RX 6700 XT |
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Render Units | Shading Units: 2560 SP, TMUs: 160, ROPs: 64, Compute Units: 40, RT Cores: 40 |
| Clock Speeds | Boost Clock (OC Mode): 2622 MHz, Game Clock (OC Mode): 2534 MHz, Boost Clock (Gaming Mode): 2622 MHz, Game Clock (Gaming Mode): 2514 MHz, Memory Clock: 16 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 12 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 192 bit, 384 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1 x1, DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 2.9 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 650 W, Power Connectors: 8-Pin x2 |