Ask a Question About This Product
ROG Strix GeForce RTX™ 4080 16GB GDDR6X OC Edition
ROG Strix GeForce
RTX™ 4080 16GB GDDR6X OC Edition buffed-up design with chart-topping thermal
performance.
- NVIDIA Ada Lovelace
Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency
- 4th Generation
Tensor Cores: Up to 2X AI performance
- 3rd Generation RT
Cores: Up to 2X ray tracing performance
- Axial-tech fans
scaled up for 23% more airflow
- New patented vapor
chamber with milled heatspreader for lower GPU temps
- 3.5-slot design:
massive fin array optimized for airflow from the three Axial-tech fans
- Diecast shroud,
frame, and backplate add rigidity and are vented to further maximize airflow
and heat dissipation
- Digital power control
with high-current power stages and 15K capacitors to fuel maximum performance
- Auto-Extreme
precision automated manufacturing for higher reliability
- GPU Tweak III
software provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system
monitoring
Specification | |
Graphic Engine | NVIDIA® GeForce
RTX® 4080 |
Bus Standard | PCI Express 4.0 |
OpenGL | OpenGL®4.6 |
Video Memory | 16GB GDDR6X |
Engine Clock | OC mode: 2655 MHz Default mode: 2625 MHz(Boost Clock) |
CUDA Core | 9728 |
Memory Speed | 22.4 Gbps |
Memory Interface | 256-bit |
Resolution | Digital Max
Resolution 7680 x 4320 |
Interface | Yes x 2 (Native
HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native
DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes
(2.3) |
Maximum Display
Support | 4 |
NVlink/ Crossfire
Support | No |
Accessories | 1 x Collection
Card 1 x Speedsetup
Manual 1 x Adapter
Cable 1 x ROG Graphics
Card Holder 1 x ROG Velcro
Hook & Loop 1 x Thank you
Card |
Software | ASUS GPU Tweak
III & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all
software from the support site. |
Dimensions | 357.6 x 149.3 x
70.1mm |
Recommended PSU | 750W |
Power Connectors | 1 x 16-pin |
Slot | 3.5 Slot |
AURA SYNC | ARGB |
Warranty | 3 Years |
Note* | Price,
feature and specifications are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | RTX 4080 |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Render Units | Shading Units: 9728 CUDA, TMUs: 304, ROPs: 112, SM Count: 76, RT Cores: 76, Tensor Cores: 304 |
| Clock Speeds | Boost Clock(OC Mode): 2655 MHz, Boost Clock(Gaming Mode): 2625 MHz, Memory Clock: 22.4 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 16 GB GDDR6X |
| Memory Interface & Bandwidth | 256 bit, 736 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 4.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.1a x2 DisplayPort: 1.4a x3 |
| Slot & Cooling Solution | 3.5 Slot - Triple Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 750 W, Power Connectors: 1 x 16-pin |

