











Ask a Question About This Product
GTX 1650 SUPER Twin Fan 4GB
The all-new generation of ZOTAC GAMING
GeForce GTX SUPER graphics cards are here. Based on the new NVIDIA Turing
architecture, get ready to get fast and game strong.
FEATURES :
- Super
Compact
- 4K and HDR
Ready
- Dual Fan
- FireStorm
Utility
Specification | |
GPU | GeForce® GTX 1650 SUPER |
CUDA Cores | 1280 |
Video Memory | 4GB GDDR6 |
Memory BUS | 128-bit |
Engine Clock | Boost: 1725 MHz |
Memory Clock | 12 Gbps |
PCI Express | PCIE 3.0 |
Display Outputs | DisplayPort 1.4 HDMI 2.0b Dual Link DVI-D |
HDCP Support | Yes |
Multi Display Capability | 3 |
Recommended Power Supply | 350W |
Power Consumption | 100W |
Power Input | 6-pin |
DirectX | 12 API feature level 12_1 |
OpenGL | 4.6 |
Cooling | Dual Fan |
Slot Size | Dual Slot |
SLI | N/A |
Supported OS | Windows 10 / 7 64-bit |
Card Length | 158.5mm x 115.2mm x 35.3mm / 6.24in x
4.54in x 1.39in |
Accessories | User Manual |
Warranty | Standard Warranty: 2 years Extended
Warranty: +3 year Total Warranty: 5 years total Product registration is must
to get Extended Warranty. Register product at
https://www.zotac.com/in/support#registration |
Note | Price, feature and
specifications are subject to change without notice. |
| GPU Chipset | NVIDIA GeForce |
| GPU Series | GTX 1650 SUPER |
| Architecture | Turing |
| Render Units | Shading Units: 1280 CUDA, TMUs: 80, ROPs: 32, SM Count: 20, RT Cores: NA, Tensor Cores: NA |
| Clock Speeds | Boost Clock: 1725 MHz, Memory Clock: 12 Gbps |
| Memory Capacity & Type | 4 GB GDDR6 |
| Memory Interface & Bandwidth | 128 bit, 192 GB/s |
| Bus Standard | PCIe Version 3.0 x16 |
| Display Outputs | HDMI: 2.0b x1, DisplayPort: 1.4 x1, DL-DVI-D: x1 |
| Slot & Cooling Solution | Dual Slot - Dual Fan |
| Power Requirments | Suggested PSU: 350 W, Power Connectors: 6-Pin x1 |


